Gdy masz pytania
Warto przeczytać niżej zamieszczone porady. Być może znajdziesz w nich odpowiedzi na swoje pytania. Zawsze możesz także do nas napisać lub zadzwonić.
Warto przeczytać niżej zamieszczone porady. Być może znajdziesz w nich odpowiedzi na swoje pytania. Zawsze możesz także do nas napisać lub zadzwonić.
Jeśli nie, zachęcamy do odwiedzenia działu „kontakt„. Znajdą tam Państwo potrzebne dane teleadresowe.
Do Domu kieruje się, a następnie umieszcza osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Postępowanie w sprawie skierowania oraz umieszczenia w Domu wszczyna pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie.
Postępowanie w sprawie skierowania do Domu Pomocy Społecznej a następnie umieszczenia osoby w Domu, wszczyna pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej na wniosek osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, bądź z urzędu w sytuacji przewidzianej przepisami. Dokumentację kompletuje Ośrodek Pomocy Społecznej, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w DPS. Całość dokumentacji wraz ze stanowiskiem Ośrodka Pomocy Społecznej przekazywana jest do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie celem wydania stosownej decyzji.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Sobieskiego 5
48-100 Głubczyce
Przez postępowanie administracyjne rozumie się przeprowadzenie wywiadu środowiskowego oraz skompletowanie niezbędnej dokumentacji, o której mowa wyżej.
Wywiad przeprowadzany jest w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie przyznania świadczeń lub o zmianie sytuacji osobistej i majątkowej osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń.
W sytuacjach wymagających bezzwłocznego przyznania świadczeń wywiad przeprowadza się nie później niż w ciągu 2 dni od daty powzięcia informacji. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej lub rodziny albo w miejscu jej pobytu. Dokumentacja z Ośrodka Pomocy Społecznej jest rejestrowana w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. PCPR wydaje decyzję w sprawie skierowania lub odmowy skierowania do DPS. Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Termin i zasady załatwiania spraw reguluje kodeks postępowania administracyjnego.
Pobyt w Domu jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Opłatę za pobyt w Domu wnoszą: