1. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji zakładu, w jego siedzibie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
2. Systemy i czas pracy wynosi:
- podstawowy – 8 godzin na dobę – czteromiesięczny okres rozliczeniowy
- równoważny przy normie dobowej do12 godzin na dobę – jednomiesięczny okres rozliczeniowy
przeciętnie 40 godzin przy zachowaniu przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dniami wolnymi z tytułu zasady przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy są wszystkie soboty w roku.
a) jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jego organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż 12 godzin w przyjętym jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy, zgodnie z art. 135 § 2,
b) rozkład czasu pracy powinien być stosowany na podstawie harmonogramów pracy ustalonych dla przyjętego okresu rozliczeniowego, określających dla poszczególnych pracowników dni i godzin pracy oraz dni wolne od pracy,
c) zmiany w harmonogramie w czasie trwania okresu rozliczeniowego są dopuszczalne w następujących sytuacjach:
- długotrwała nieobecność pracownika,
- choroba pracownika,
- urlop na żądanie
d) W rozkładach czasu pracy o których mowa powyżej, wymiar czasu pracy dla:
- pracownic w ciąży,
- pracownic opiekujących się dzieckiem do lat 4 (bez ich zgody) nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.
3. Pracownik jest obowiązany świadczyć prace w godzinach:
a) pracownicy administracji, warsztatu, pralni, pracownicy socjalni, kierownicy zespołu, technicy fizjoterapii, aspirant pracy socjalnej i magazynier – poniedziałek-piątek 7°°-15°°; kierowcy – 7°°-19°° (równoważny czas pracy)
b) na stanowiskach w ruchu dwuzmianowym:
- terapeuci, instruktorzy terapii zajęciowej, instruktorzy K-O, pracownicy kuchni
- zmiana 6°°-14°°
- zmiana 11°°-19°°
- zmiana 7°°-19°°
- zmiana 19°°-7°°
c) na stanowiskach w ruchu trzyzmianowym
- zmiana 6°°-14°°
- zmiana 14°°-22°°
- zmiana 22°°-6°°
4. Do czasu pracy wlicza się przerwę w pracy, przeznaczona na spożycie posiłków trwającą 15 minut. Czas rozpoczęcia przerwy śniadaniowej ustala pracodawca w porozumieniu z pracownikami.
5. Pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązują godziny pracy ustalone indywidualnie przez pracodawcę w umowie o pracę.
6. Czas pracy powinien być wykorzystany przez każdego pracownika na wykonanie obowiązków służbowych.
7. Pracodawca może ustalić pracownikowi indywidualny czas pracy uzależniony potrzebami zakładu pracy w wymiarze nie przekraczającym średnio 40 godzin tygodniowo.
8. Pracownik obowiązany jest do punktualnego rozpoczynania pracy, co powinien potwierdzić podpisem na liście obecności znajdującej się:
DPS Klisino:
- pracownicy budynku mieszkalnego – dyżurka pielęgniarek,
- pracownicy działalności gospodarczej – na stanowiskach pracy,
- pracownicy administracji – dział kadr
Filia Branice, Boboluszki i Radynia – dyżurka pielęgniarek, najpóźniej w ciągu 10 minut od przybycia do zakładu pracy.
9. Nieobecność pracownika w pracy powinna być odnotowana z zaznaczeniem, czy jest to nieobecność usprawiedliwiona bądź nieusprawiedliwiona.
10. Praca wykonywana w godzinach od 22°° – 6°° jest w myśl regulaminu praca w porze nocnej. Za pracę w godzinach nocnych przysługuje dodatek w wysokości 20 % na zasadach określonych przepisami Kodeksu Pracy.
11. Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonał pracę w dniu wolnym od pracy, przysługuje dzień wolny w innym wyznaczonym terminie. Dni wolne z tego tytułu, na wniosek pracownika lub za jego zgodą, mogą być udzielone także po upływie okresu rozliczeniowego, najpóźniej do końca następnego okresu rozliczeniowego.
12. Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone odrębnymi przepisami. Za pracę w niedziele lub święto uważa się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 6°° w tym dniu, a godziną 6°° następnego dnia.
13. Czas pracy pracowników powinien być tak ustalony, aby pracownik mógł korzystać co najmniej raz na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.
14. Pracownikowi zatrudnionemu w niedzielę, święta lub w dniu dodatkowym wolnym, pracodawca zobowiązany jest udzielić dnia wolnego w innym terminie.
15. Pracownicy mogą pozostawać po godzinach pracy tylko i wyłącznie za zgodą pracodawcy.
16. Pracownik jest zobowiązany do zgłoszenia każdorazowego wyjścia poza teren zakładu przełożonemu. Należy bezwzględnie odnotowywać w zeszycie wyjść dokładny czas opuszczenia zakładu i powrotu do niego.
17. Każdy pracownik powinien stawić się do pracy tak, by w godzinach rozpoczęcia pracy znajdował się na stanowisku pracy.
18. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku.
19. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku, który winien obejmować co najmniej 11 godzin nie przerwanego odpoczynku dobowego.
20. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek określony art.151 Kodeksu Pracy
21. W zamian za czas przepracowany ponad ustaloną normę pracodawca, na wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze – czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany ponad ustalona normę może nastąpić także bez wniosku pracownika; w takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin
22. W razie konieczności dyrektor Domu lub osoba przez niego upoważniona może zmienić czas rozpoczęcia lub zakończenia pracy w zależności od potrzeb zakładu.